Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 20.10.2016 tarih ve 7052 sayılı Kurul kararı ve 22.02.2017 tarihli yazısı ile belirtildiği üzere; bireysel kredi kartları, banka kartları ve ek kartlar ile 17 Ağustos 2017’den sonra internetten alışveriş yapılabilmesi için tüm bireysel kart hamillerinden onay alınması gerekmektedir.

Tüm bireysel Yapı Kredi kredi kartlarınız, varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ve Yapı Kredi bireysel banka kartlarınız ile 17 Ağustos 2017’den sonra internet alışverişlerine devam edebilmeniz için SMS ile AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı 4944’e göndermeniz gerekmektedir. Onay vermek için göndereceğiniz SMS’ten herhangi bir ücret alınmayacaktır. 

 • Onay vermeniz durumunda tüm bireysel Yapı Kredi kredi kartlarınız ve varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ile Yapı Kredi bireysel banka kartlarınız internetten alışverişe (e-ticaret) açık olarak belirlenecektir.
 • Onay verilmediğinde tüm bireysel Yapı Kredi kartlarınız 17 Ağustos 2017’de internet alışverişlerine kapatılacaktır. 
 • Her bir kartınız için farklı yetkiler belirlemek istemeniz durumunda 444 0 444 / 0850 222 0 444 nolu Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’ndan işlem yapabilirsiniz. 

Karar kapsamında sadece internetten alışveriş (e-ticaret) işlemleri bulunmakta olup kartlarınız ile yapacağınız talimatlı alışveriş (mail order) işlemleriniz mevcutta olduğu şekilde uygulanmaya devam edecektir. 

BKM Express

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Express Nedir?

BKM Express hızlı ve kolay bir ödeme sistemidir. BKM Express ile internet üzerinden kart bilgini paylaşmadan alışveriş yapabilirsin.

BKM Express Ne İşe Yarar?

 • Kart bilgilerini girmeden kolay alışveriş yaparsın.
 • Yapı Kredi kredi kartı, banka kartı ve sanal kartlarını tanımlayabilirsin.
 • Kartını yanında taşımana, kart bilgilerini ezberlemene gerek kalmadan hızlı ve güvenli işlem yaparsın.
 • Alışverişlerinde taksit yapabilir, aynı zamanda puan kazanmaya devam edersin.
 • Üstelik BKM Express kampanyalarından faydalanabilirsin.

Sisteme Nasıl Kayıt Olunur?

 • Öncelikle bkmexpress.com.tr’ ye girerek e-posta adresin ve kendi belirleyeceğin şifre ile kayıt olmak gerekir. Kayıt sırasında hali hazırda kayıtlı değilsen, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi kaydın da gerçekleşecektir.
 • Kart Bilgileri adımından Yapı Kredi kredi kartı, banka kartı veya sanal kart bilgilerini girdikten sonra SMS ile cep telefonuna gelecek tek kullanımlık şifreyi kullanarak işlemini tamamlamalısın.

Nasıl Kullanılır?

 • Eğer alışveriş yaptığın internet sitesi, BKM Express anlaşmalı ise, ödeme sayfasında “BKM Express ile öde” seçeneğini işaretlemelisin.
 • Ardından açılacak sayfaya BKM Express kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmalısın.
 • Ödemeyi gerçekleştirmek için sistemde tanımlı kartlarından dilediğini seçerek SMS ile gelen tek kullanımlık şifreyi ekrana girmen yeterli.

Detaylı bilgi ve ücretsiz üye olmak için http://bkmexpress.com.tr/

Sıkça Sorulan Sorular

BKM Express Kampanyaları

BKM Ekspress ile alışveriş yapabileceğin BKM Ekspress Üye İşyerleri Listesi

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi

Play, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten güvenli alışveriş imkanı sunuyor!

Visa ve MasterCard'ın uluslararası geçerliliği olan 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi, internet alışverişi dünyasının 3 boyutu olan; müşteri, kart sağlayıcısı banka ve işyeri arasındaki bilgi akışını güvenli gerçekleştirmeni sağlar. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için artık tek yapman gereken Play kartın ile 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi'ne kayıt yaptırman.

3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) Sistemi Nedir?

3 Boyutlu Güvenlik sistemi, internetten güvenli alışveriş yapmanı sağlayan bir sistemdir. 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internet alışverişi sırasında; müşteri, banka ve işyeri arasındaki bilgi akışı özel şifre ve anahtarlar ile sağlanır. Bu sistemi entegre eden işyerlerinden alışveriş yapan kart hamilleri işlem sırasında bankanın güvenli ortamında 3D Secure şifresini girerek alışveriş yapmaktadır. Alışveriş esnasında cep telefonuna gelen tek kullanımlık Akıllı SMS ile alışverişini güvenle tamamlayabilirsin. Sistem Play Visa için "Verified By Visa", Play MasterCard için "SecureCode" güvenceleriyle karşına çıkacak.

Sisteme Nasıl Kayıt Olunur?

3 Boyutlu Güvenlik sistemine kayıt olmak veya kayıtlı bilgilerini değiştirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsin.

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi İşlemleri

Kayıt için istenilen bilgileri girdikten sonra yönlendirildiğin sayfada kişisel güvenlik mesajını oluşturman ve cep telefonu bilgini tanımlaman gerekmektedir. Dilersen kişisel güvenlik mesajını kendi belirleyeceğin bir mesaj ile değiştirebilirsin.

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi üyeliğini gerçekleştirirken sahip olduğun tüm Yapı Kredi kartlarını tanımlamana gerek yoktur, bir kart için üyelik işlemi tamamladığında, varsa diğer Yapı Kredi kartların (kredi kartı ve banka kartları) için de üyelik işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Akıllı SMS Nedir?

Akıllı SMS cep telefonuna sistem tarafından gönderilen tek kullanımlık onay şifresidir. Akıllı SMS gönderimi için ücret alınmamaktadır.

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kayıt tamamlandıktan sonra 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi'ni kullanarak yapacağın alışverişlerinde kişisel güvenlik mesajın size gösterilecektir. Ayrıca kayıt sayfasında belirlemiş olduğun cep telefonuna gelecek Akıllı SMS şifren, sana alışveriş esnasında Yapı Kredi tarafından sorulacaktır. Alışveriş sırasında kişisel güvenlik mesajını doğrulaman ve cep telefonuna gelen tek kullanımlık Akıllı SMS şifrenizi sisteme girmen alışverişini güvenle tamamlamanı sağlayacaktır.

Chip & Pin

Chip&PIN işaretini gördüğün World Üye İşyerleri'nde alışveriş yaparken senden şifreni girerek işlemi onaylaman istenecektir. Şifrenle yurt içi ve yurt dışındaki MasterCard ve/veya Visa sistemine bağlı otomatik veznelerden (ATM) nakit çekme ve Yapı Kredi ATM'lerinden bakiye öğrenme, kredi kartı borcu ödemesi gibi çeşitli işlemlerini yapabilirsin.

Şifreni, 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı'ndan sırasıyla 3 ve 1'i tuşlayarak ya da Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni kullanarak belirleyebilirsin.

Sanal Kart

Play sanal kart, Play kredi kartına bağlı olarak çalışır ve başlangıç limiti 0 TL'dir. Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni kullanarak Play kredi kartının limiti dahilinde, Play kredi kartından Play sanal kartına istediğin miktarda limit tanımlayabilirsin.

Sanal kartının kart numarası ve güvenlik kodu, bağlı olduğu Play kredi kartından farklıdır. Böylece alışveriş esnasında bilgilerin tamamen güvence altında olur. Ayrıca sanal kart, kart plastiği olarak var olmadığı ve sadece Yapı Kredi İnternet Şubesi'nde görüntülenebildiği için kayıp/çalıntı riski taşımaz.

 • Sanal kart ile yaptığın harcamaları Play Hesap Özeti'nden ya da Yapı Kredi Şube’sinden takip edilebilirsin.
 • Aynı kart üzerinden eskisi kapatılması koşuluyla maksimum 5 sanal kart oluşturabilirsin.
 • Sanal kart ile alışveriş yapabilmen için Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden "Sanal Kart Güvenlik Numarası" alman gereklidir.
 • Sanal kart limiti;
  • Her gün sonunda otomatik olarak sıfırlanabilir.
   Örn: 3 gün boyunca hesabın sıfırlanmaması için talimat verilebilir.*
  • Aktarılan tutara göre her hesap kesim tarihinde yenilenebilir.

*Maksimum sıfırlanmama süresi 15 gündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Express neden güvenlidir?

Express, kart bilgilerini üye işyerleriyle paylaşmadan alışveriş imkanı sunan bir çözümdür. Bunun için Express uygulamasına üye olunması ve kart tanımlanması yeterlidir. Üstelik Express kart tanımlama esnasında, kart bilgilerinin tümünü almamaktadır. Sadece kart numarasının ilk 6 ve son 4 rakamı ile ve güvenlik kodunun (CVV2) girilmesi yeterlidir.

Express ile taksit yapılabilir mi?

Alışveriş yapılan Sanal İşyeri’nde karta taksit imkanı sunuluyorsa taksitli işlem yapılabilir. Ödeme anında gösterilen alışveriş tablosundan kart sahibi kendine en uygun ödeme seçeneğini belirleyerek alışveriş yapabilir.

Express ile kartta yüklü ödül/puanları harcanabilir mi?

Express ile alışverişlerde Bankanın belirlediği oranda ödül/puan kazanılır ancak puanları harcama desteği sunulamamaktadır.

Kredi/Banka Kartı sahibi olunmasa da Express'ten yararlanılabilir mi?

BKM Express uygulamasını destekleyen bir Bankadan kart başvurusunda bulunularak Express üyesi olunabilir.

Express ücreti nedir?

Kart sahipleri, Express hizmetinden ücretsiz olarak yararlanır.

BKM Express giriş şifresinin unutulması durumunda

"Giriş Yap" ekranındaki "Şifremi Unuttum" seçeneği seçilerek yeniden şifre tanımlanabilir.

e-posta adresinin unutulması durumunda

Kişinin yeni bir e-posta adresi ve şifre belirleyerek Express'e yeniden üye olması gerekmektedir.

Express ile yapılan işlemler nasıl görüntülenir?

"Giriş Yap" adımını geçip, Express uygulamasına login olduktan sonra "Üyelik Bilgilerim" seçilerek Express ile gerçekleştirilen son işlemler görüntülenebilir. Alışveriş ve harcama detaylarına ilgili kartın hesap özetinden ulaşılabilir.

Express'e nasıl adres eklenir?

"Giriş Yap" adımını geçip, Express uygulamasına login olduktan sonra "Adres Bilgilerim" sayfasında bulunan "Adres Ekle" adımından teslimat ve fatura amaçlı kullanabilecek adresleri eklenebilir. Bu bilgi sadece BKM Express sisteminde tutulmakta olup, bankada kayıtlı adreste güncelleme yapılmamaktadır. Bankada kayıtlı adres bilgilerinin güncellenmesi mevcut akış üzerinden olacaktır.